Diagnostyka w zespole Gilberta

dodano w temacie: Zespół Gilberta  |  2 komentarze

Ponieważ zespół Gilberta, poza okresową żółtaczką, zwykle nie daje objawów i nie niesie też ze sobą bezpośrednich zagrożeń dla naszego zdrowia i życia, schorzenie to jest najczęściej wykrywane „przy okazji” wykonywania rutynowych badań krwi. Rozpoznaje się go na podstawie podwyższonego stężenia bilirubiny przy braku innych nieprawidłowości ze strony wątroby.

Jeśli zauważamy u siebie okresowo zażółcenie skóry, błon śluzowych lub oczu o zmieniającej się intensywności – jest to sygnał do wizyty u lekarza. Jeśli do tego niepokoją Cię przemijające osłabienie i gorsze samopoczucie oraz bóle brzucha lub wymioty, a w Twoich wynikach badań krwi stwierdzono podwyższone stężenie bilirubiny – to być może właśnie Ciebie dotyczy zespół Gilberta.

W diagnostyce zespołu Gilberta podstawą jest wykluczenie innych, potencjalnie niebezpiecznych przyczyn hiperbilirubinemii. Bardzo ważny jest wywiad z pacjentem, na podstawie którego lekarz decyduje, czy i jakie badania będą potrzebne.

Istotnymi dla rozpoznania elementami wywiadu lekarskiego będą m. in. odpowiedzi na następujące pytania:

 • w jakich okolicznościach pojawiają się zażółcenia i jakie dolegliwości w tym czasie nam doskwierają,
 • czy podobne objawy występowały u kogoś z najbliższej rodziny,
 • o obecność (lub nie) dolegliwości w postaci bólu brzucha lub bólu w prawym podżebrzu oraz o występowanie świądu skóry,
 • czy mieliśmy kontakt z osobami chorymi na wirusowe zapalenie wątroby,
 • o kompletną listę ostatnio zażywanych leków (także tych bez recepty).

Można wykonać badanie genetyczne zespołu Gilberta, które pozwali na potwierdzenie lub wykluczenie, że występujące objawy są związane dziedzicznymi zaburzeniami przemiany bilirubiny. Oprócz zwiększonego stężenie bilirubiny we krwi, wskazaniem do jego wykonania jest potwierdzenie występowania tego schorzenia w rodzinie.

Rozpoznanie zespołu Gilberta można także potwierdzić jednym z testów:

 • test z fenobarbitalem (po doustnym podawaniu przez kilka dni następuje zmniejszenie stężenia bilirubiny),
 • test z kwasem nikotynowym (dożylne podanie powoduje zwiększenie stężenia bilirubiny).
Szukaj także: , , , , ,

Responses

 1. Krystyna says:

  Wrzesień 19th, 2011 at 7:11 pm (#)

  Co jeśli zespół Gilberta nie zostanie wykryty poprzez badania, a wszelkiego rodzaju objawy będą sygnalizować jego występowanie?
  Do jakiej choroby są podobne objawy zespołu Gilberta?
  Czy można ustrzec się przed chorobą?

 2. Paulina says:

  Wrzesień 19th, 2011 at 7:16 pm (#)

  Jak przeciwdziałać chorobie?
  Czy można ją wyeliminować całkowicie?
  Proszę o wpisy.

Dodaj swój komentarz

Serdecznie zapraszamy Państwa do komentowania oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami w komentarzach. Mamy nadzieję, że to miejsce będzie swoistym zbiorem wszystkich doświadczeń osób, mających styczność z Zespołem Gilberta