Czy warto potwierdzić lub wykluczyć zespół Gilberta?

dodano w temacie: Zespół Gilberta  |  2 komentarze

Zespół Gilberta sam w sobie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszego życia, lepiej jednak być świadomym schorzenia, które nas dotyka, by unikać czynników ryzyka mających wpływ na poziom bilirubiny w organizmie.

Hiperbilirubinemia, która jest charakterystyczna dla zespołu Gilberta, może występować także w przebiegu wielu różnych, groźnych dla zdrowia lub życia chorób. W sytuacjach błędnie rozpoznanych chorób lub dysfunkcji wątroby – ich „leczenie” może pociągać niemałe ryzyko dla naszego zdrowia. Pomijając fakt, że zwykle schorzenia tego narządu są kosztowne i długotrwałe. Zatem prawidłowe zdiagnozowanie (lub wykluczenie) zespołu Gilberta pozwali nam uniknąć niewłaściwego leczenia błędnie rozpoznanych innych chorób oraz niepotrzebnej, czasami bolesnej lub inwazyjnej diagnostyki (np. bolesnej biopsji wątroby) a także niepotrzebnych kosztów związanych m. in. z zakupem nieodpowiednich leków.

Sam test genetyczny na zespół Gilberta wymaga tylko próbki krwi, pobieranej identycznie jak w przypadku standardowych badań laboratoryjnych (u dzieci do badania wystarczy kropla krwi pobrana z opuszka palca).

Ponadto, osoby ze zdiagnozowanym zespołem Gilberta powinny zwracać uwagę na działanie zażywanych leków, które mogłyby obciążać wątrobę i wpływać na zwiększenie poziomu bilirubiny. Także powinny zachować odpowiednią ostrożność przy przyjmowaniu medykamentów nabywanych bez recepty, w tym popularnych środków przeciwbólowych jak: paracetamol, saridon.

Szukaj także: , ,

Responses

 1. Kinga says:

  Wrzesień 19th, 2011 at 7:24 pm (#)

  Warto potwierdzić zespół Gilbert, bo w połączeniu z innymi chorobami o podobnym przebiegu może okazać się dla nas to niebezpieczne.
  Nie warto też lekceważyć schorzenia.
  Jeśli tylko zauważymy u siebie pierwsze objawy, warto pójść do lekarza.

 2. Krystyna says:

  Wrzesień 19th, 2011 at 7:27 pm (#)

  Błędnie rozpoznana choroba to także ryzyko.
  Jeśli nie chcemy by choroba była leczona w niewłaściwy sposób,warto wykonać wszystkie niezbędne badania dla potwierdzenia np.: hiperbilirubinemii.
  Mogło by nam to poważnie zaszkodzić, gdyby choroba została niepotwierdzona.

Dodaj swój komentarz

Serdecznie zapraszamy Państwa do komentowania oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami w komentarzach. Mamy nadzieję, że to miejsce będzie swoistym zbiorem wszystkich doświadczeń osób, mających styczność z Zespołem Gilberta