Co to jest i skąd bierze się bilirubina?

dodano w temacie: Zespół Gilberta  |  3 komentarze

Bilirubina – to żółtawy pigment, który powstaje w wyniku rozpadu hemu (wczesniej uwolnionego z hemoglobiny), jest po prostu częścią składową ludzkiej krwi. To tzw. składnik fizjologiczny, a więc występujący w naszym „życiowym” płynie ustrojowym w sposób naturalny. Bilirubina jest człowiekowi potrzebna.

W standardowych badaniach krwi określa się poziom tzw. bilirubiny całkowitej. Jednakże, tak jak cholesterol (który dzielimy na tzw. „dobry” i „zły”), bilirubina ma także kilka postaci. W organizmie człowieka występują dwa „rodzaje”: bilirubina wolna i bilirubina związana. Ta „wolna” bilirubina wytwarzana jest z hemoglobiny po rozpadzie erytrocytów, czyli czerwonych ciałek krwi.

Krwinki czerwone, po powstaniu dojrzewają, starzeją się, następnie obumierają. Ich żywotność wynosi około 120 dni. Potem zastępowane są przez nowe, „młode” krwinki wytwarzane przez nasz szpik kostny. W wyniku licznych przemian biochemicznych z hemoglobiny wydziela się biliwerdyna, która następnie ulega przemianie właśnie na bilirubinę ”wolną” (określaną też jako: hemobilirubinę, bilirubinę pośrednią lub bilirubinę B, czasem bilirubinę niezwiązaną).

Bilirubina krążąca w krwi w tej formie w połączeniu z albuminą (czyli białkami krwi „transportującymi” różne substancje w naszym organizmie) przedostaje się do naszych komórek wątrobowych, a następnie zostaje wydzielona do wątrobowej żółci w formie tej „drugiej” bilirubiny – bilirubiny „związanej” (występującej też pod nazwami: cholebilirubina, bilirubina bezpośrednia lub bilirubina A). Po dotarciu do wątroby bilirubina jest sprzęgana dwukrotnie z kwasem glukuronowym. W ten sposób zostaje pozbawiona zdolności przenikania bariery krew-mózg, a tym samym przestaje być związkiem neurotoksycznym.

Szukaj także: , , , , , , , , ,

Responses

 1. Monika says:

  Wrzesień 19th, 2011 at 6:36 pm (#)

  Jeśli poziom bilirubiny jest niewłaściwy, to wtedy dochodzi do choroby?
  Na czym to polega?
  Przyda mi się na lekcje biologii.

 2. Paulina says:

  Wrzesień 19th, 2011 at 6:38 pm (#)

  Co jednym się przyda drugim niekoniecznie. 😉
  Mowa o tych, którzy mają do czynienia ze schorzeniem.
  Zastanawiam się, czy można jakoś temu zapobiec?

 3. Patrycja says:

  Wrzesień 19th, 2011 at 6:42 pm (#)

  Jak obniżyć zbyt wysoki poziom bilirubiny?
  Są na to jakieś sposoby?
  Jak można wykryć tę chorobę (zespół Gilberta)?

Dodaj swój komentarz

Serdecznie zapraszamy Państwa do komentowania oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami w komentarzach. Mamy nadzieję, że to miejsce będzie swoistym zbiorem wszystkich doświadczeń osób, mających styczność z Zespołem Gilberta