Zespół Gilberta

Zespół Gilberta – czy potrzebne jest leczenie?

dodano w temacie: Zespół Gilberta

Jako taki zespół Gilberta nie wymaga specjalnego leczenia. Stosuje się jedynie odpowiednią dietę oraz zaleca unikanie czynników, które mogą wywoływać żółtaczkę. Chorym na zespół Gilberta zaleca się prawidłową, lekkostrawna dietę, dbanie o regularny tryb życia, relaks i wypoczynek oraz niezbyt męczący ruch. Ponadto, zaleca się wystrzegania spożywania alkoholu oraz unikanie stanów nadmiernego wysiłku i stresu.

czytaj całość »

Szukano jako: , , , ,

Czy warto potwierdzić lub wykluczyć zespół Gilberta?

dodano w temacie: Zespół Gilberta

Zespół Gilberta sam w sobie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszego życia, lepiej jednak być świadomym schorzenia, które nas dotyka, by unikać czynników ryzyka mających wpływ na poziom bilirubiny w organizmie.

czytaj całość »

Szukano jako: , ,

Czynniki ryzyka w zespole Gilberta

dodano w temacie: Zespół Gilberta

Z zespołem Gilberta żyje się w miarę normalnie. Jednakże istnieją tzw. czynniki ryzyka, mogące wpływać na podwyższony poziom bilirubiny, a tym samym wywoływać lub nasilać objawy choroby w zespole Gilberta.

czytaj całość »

Szukano jako: , , , , , ,

Diagnostyka w zespole Gilberta

dodano w temacie: Zespół Gilberta

Ponieważ zespół Gilberta, poza okresową żółtaczką, zwykle nie daje objawów i nie niesie też ze sobą bezpośrednich zagrożeń dla naszego zdrowia i życia, schorzenie to jest najczęściej wykrywane „przy okazji” wykonywania rutynowych badań krwi. Rozpoznaje się go na podstawie podwyższonego stężenia bilirubiny przy braku innych nieprawidłowości ze strony wątroby.

czytaj całość »

Szukano jako: , , , , ,

Zespół Gilberta – objawy

dodano w temacie: Zespół Gilberta

Zespół Gilberta przeważnie występuje bezobjawowo. W przebiegu choroby nie pojawiają się poważniejsze zaburzenia czynności wątroby, a podwyższony poziom bilirubiny głównie bywa rozpoznawany przy okazji wykonywania kontrolnych badań laboratoryjnych. Wystąpienie zwiększonego stężenia bilirubiny, mimo prawidłowych wyników innych badań, wymaga dalszej diagnostyki. U osób z tym zespołem okresowo może pojawić się żółtaczka: żółtawe zabarwienie białkówek oczu, błon śluzowych i skóry, z objawami przypominającymi grypę. Ze względu na łagodny przebieg – Zespół Gilberta sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla życia chorego. Jednak każde, nawet niewielkie przekroczenie prawidłowych wskaźników bilirubiny wymaga medycznej diagnostyki w celu wykluczenia innych poważniejszych zaburzeń lub chorób występujących na tle różnych rodzajów hiperbilirubinemii.

czytaj całość »

Zespół Gilberta – przyczyny

dodano w temacie: Zespół Gilberta

Zespół Gilberta ma podłoże dziedziczne. Nasza wątroba w ok. 80% zbudowana jest hepatocytów – wielobocznych komórek miąższowych. Hepatocyty m. in. pełnią funkcję sprzęgania bilirubiny z kwasem glukuronowym, „zamieniając” w ten sposób bilirubinę wolną na bilirubinę sprzężoną. Każdy człowiek wśród swoich genów posiada taki gen, który kontroluje jeden z enzymów komórek wątrobowych odpowiedzialny za funkcję sprzęgania bilirubiny.

czytaj całość »

Szukano jako: , , , , , , ,

Co to jest i kiedy powstaje hiperbilirubinemia?

dodano w temacie: Zespół Gilberta

Zwiększenie poziomu bilirubiny (stan podwyższonego stężenia we krwi) klasyfikuje się jako hiperbilirubinemię. Może ona pojawiać się na skutek zwiększonego wytwarzania bilirubiny albo w związku z niezdolnością wydzielania bilirubiny (powstałej w prawidłowych ilościach) przez uszkodzoną wątrobę.

czytaj całość »

Szukano jako: , , , , , , ,

Co to jest i skąd bierze się bilirubina?

dodano w temacie: Zespół Gilberta

Bilirubina – to żółtawy pigment, który powstaje w wyniku rozpadu hemu (wczesniej uwolnionego z hemoglobiny), jest po prostu częścią składową ludzkiej krwi. To tzw. składnik fizjologiczny, a więc występujący w naszym „życiowym” płynie ustrojowym w sposób naturalny. Bilirubina jest człowiekowi potrzebna.

czytaj całość »

Szukano jako: , , , , , , , , ,